Yaşam

İBB Şehir Tiyatroları’nda bu hafta (15-19 Kasım 2023)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, kasım ayının yeni haftasında 15 oyunu seyirciyle buluşturuyor.

Bu hafta, Murat Mahmutyazıcıoğlu’ndan Miodrag Bulatovic’e, Savaş Dinçel’den Cem Düzova’ya çağdaş yazarların eserlerinin yer aldığı zengin bir repertuvar tiyatro severleri bekliyor.

Bu hafta; Godot Geldi, Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikayesi, Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, Uçurtmanın Kuyruğu, Geçit, Sabah Çal, Hayat Gülüyorum Diyor, Sivrisinekler (Yeni Oyun), Etiketli Tabut, Küçük Yıldızım, Herkes Sihirbaz Olacak, Rüya, Fındıkkıran, Bir Gece Masalı, Bekçi ve Postacı isimli oyunlarımız seyirciyle buluşacak.

Gişelerden maç biletleri, citytheaters.ibb.istanbulVe Biletinial.comadresinden edinilebilir.

 

Bu Haftanın Programı (15-19 Kasım 2023)

 

GODOT GELDİ

“Godot Geldi”, Karadağlı yazar Miodrag Bulatović’in, İrlandalı yazar Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” adlı eserinden sonra ve ona bir “referans” olarak yazdığı bir oyun… “Olay” bir bataklıkta geçiyor. Becket’in oyununda; Godot bekleniyor… Bulatović’in oyununda Godot bir fırıncı olarak karşımıza çıkıyor… Beckett eserindeki kavramlara dayalı evrensel bir resital sunarken, Bulatović aynı tematik yapıyı kullanmasına rağmen karakterlerin yapısını değiştiriyor ve en azından kısmen mekanın yapısı. Daha çok “semboller” üzerine odaklanılıyor… Hem Beckett’te hem de Bulatović’te bekleyenler için önemli olan beklenen kişinin kim olduğu değil, beklemenin kendisidir… Bu durumda; Kimliği tam olarak bilinmeyen bir “geliş”in, açıkça tanımlanmış bir “gidiş”e dönüşmesinin öyküsüdür “Godot Geldi” diyebiliriz…

Miodrag Bulatoviçtarafından yazılmıştır, Sevgi SoysalTercüme eden, Ragıp YavuzYönetmenliğini üstlendiği oyunda Ali Mert Yavuzcan, Can Başak, Can Ertuğrul, Derya Çetinel, Meriç Benlioğlu, Murat Coşkuner yer alır. Oyun, 15-18 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gösterime girecek.

 

RÜSTEMOĞLU CEMAL’İN TUHAF HİKAYESİ

Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde memleketi Girit’ten sürgün edilen bir ailenin, İstanbul’dan Çanakkale’ye ve son olarak Ayvalık’a uzanan maceralı yolculuğu. Rüstem’in, Cemal’in ve hayatlarındaki diğer insanların bazen komik, bazen hüzünlü ama sıcacık hikayeleri. Oyunda Esen Koçer, Levent Üzümcü yer alır. Oyun, 15-18 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

SİZ İSTANBUL’DAN DAHA GÜZELSİNİZ

Bir ailenin üç hanımı; büyükanne, kız ve torun… Üçünün de ortak kaderi, aynı yerde söylenen sözlerden çok, içlerinden sessizce geçen cümlelerde gizli… Geçmiş, şimdi ve gelecek, birbirlerine tutunurken iç içe geçiyor. Erkeklerin yalnız ve yarım bıraktığı hayatlarında birbirlerine giderek daha çok benzerler. Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin Ayfer, Başak ve Melis’in hikâyesini İstanbul fonunda anlatıyor. Hanımın değişmeyen hikayesi…

“Seni kollarıma aldım… birlikte yürüdük, çelik tellere, çimentoya, karşı taraftan çıkan yüksek binalara baktım… Yerdeki asfalta baktım… Biz Yol ortasında yorgun düşenlerin sigara dumanının arasından geçtim, her yer ter kokusuydu, Allah kahretsin, ‘Boğaz havasını bozdun’ diye bağırdım. ‘Gel kızım, eve gidiyoruz, sen. İstanbul’dan daha güzel’ O gün hayatımın en keyifli günüydü, meğerse…”

Murat Mahmutyazıcıoğlu tarafından yazılan oyun, anlatım geleneği ile tiyatronun çağdaş araçlarını bir araya getiriyor ve üç anlatıcının yer aldığı bir kurguyla ilerliyor. Mekan bütünlüğüne hikayenin parçalılığı da eklenince farklı bir kurgu ortaya çıkıyor. Bu kurgu geçmişe, geleceğe ve şimdiye sıkışıp kalmış üç hikayeyi birleştiriyor. Zamanla üç hikaye birleşerek ‘kadın’ın hikayesine dönüşür…

Murat MahmutyazıcıoğluYazıp yönettiği oyunda Esin Umulu, Şebnem Köstem, Yeliz Şatıroğlu yer alır. Oyun, 15-18 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Uçurtmanın Kuyruğu

Çocukluğu babası tarafından otoriteyle süslenen, katı bir disiplinle yetiştirilen, bu disiplin ve otoriteyi takıntı haline getiren bir adam, hayatına son vermeye karar verir. İntihar mektubunu yazıp bitirdiği anda kapı çalınır. Karşısında ise ilk kez gördüğü ve tanımadığı bir misafir vardır. Gelen adam, hayatına ve tüm çocukluğuna dair her şeyin kontrolüne sahiptir. Zaman geçtikçe sohbet ilginçleşiyor. Etkileyici bir iç hesaplaşma başlıyor. Savaş Dinçel‘ile ilgili  yazdı, Barış DinçelYönetmenliğini üstlendiği oyunda Gün Koper, Ali Yoğurtçuoğlu yer alır. Oyun, 15-18 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında Ümraniye Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

GEÇİT

Gezileri sırasında dağın zirvesinde mola veren bir ağa ve bir maraba, saklandıkları yerden kontrol noktasını gözetliyor. İki insan arasındaki bağ aslında insanlığın var oluşundan bu yana mücadele ettiği sahiplenmenin, zalimlerin ve mazlumların hikâyesinin bir özetidir.

Cem Düzovatarafından yazılmıştır Nihat AlptekinYönetmenliğini üstlendiği oyunda Gürol Güngör, Hasip Tuz, Emre Narcı, Müslüm Tamer yer alır. Oyun, 15-18 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

SABAH ÇİN

Varlıklı bir ailede büyüyen Güneşi, ailesinin dayatmalarından kaçmak ve kendi özgür hayatını kurmak için mütevazı bir apartman dairesine taşınır. Hızla yan apartmana taşınan Feriha, ideolojilerine sıkı sıkıya bağlı olan ve boşlukta mücadele eden Güneşi’nin hayatına girer. Hayatı boyunca hayalini kurduğu ‘çatısı sızdıran eve’ nihayet taşınmayı başaran Feriha’nın umudu ve mutluluğu, Güneşi’nin dünyasına pek çok yenilik getirecek. Nezihe Meriçtarafından yazılmıştır Hülya KarakaşYönetmenliğini üstlendiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Hülya Karakaş yer alır. Oyun, 15-18 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

HAYAT DİYOR, BEN GÜLÜYORUM

Yıllardır inanılmaz kadın karakterlere hayat veren oyuncu, alışveriş merkezi yapmak için yıkılacak sahneye veda ediyor. Farklı sınıflardan kadınların anlatmaya değmeyen sıcak ve tanıdık hayat hikayeleri ilk kez anlatılıyor.

Özen YulaYazıp yönettiği oyunda Sema Keçik, Serkan Bacak yer alır. Oyun, 15-18 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Sivrisinekler (Yeni Oyun)

Alice, Higgs Bozonunun varlığını kanıtlamak için Cenevre’de “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı” projesi üzerinde çalışan bir bilim insanıdır. Kendisi gibi bilim insanı olan kocasının, çocukları Luke küçükken ortadan kaybolması hayatlarında bir kara delik olmuştu. Lucy Kirkwoodtarafından yazılmıştır, Ali Gökmen AltuğYönetmenliğini üstlendiği oyunda Ayşin Atav, Yeliz Gerçek, Senan Kara, Özgür Dereli, Ahhan Şener, Pınar Demiral, Volkan Öztürk, Ümran İnceoğlu, Pınar Pamuk yer alır. Oyun, 15-18 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Meydanı Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

ETİKET TABUTU

Adına tarihin dipnotlarında rastlayabileceğimiz, Türkiye’nin ilk kadın oyun yazarı, teorisyeni, aktivisti, sosyal ve politik hayatın her alanında öncü Fatma Nudiye Yalçı’nın hikayesi. Dr. kariyerine 1920’lerde başladı. Kendisine Hikmet Kıvılcımlı ve Nazım Hikmet eşlik ediyor.

Bilgesu Erenustarafından yazılmıştır Yelda BaskınYönetmenliğini üstlendiği oyunda Bensu Orhunöz, Ceren Hacımuratoğlu, Lale Kabul, Nazan Yatgın Palabıyık, Selin Türkmen, Şenay Bağ, Mana Alkoy yer alır. Oyun, 18 Kasım 2023’te Beylikdüzü Yakuplu Rasim Öztekin Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Çocuk oyunları

BENİM KÜÇÜK YILDIZIM (3+ Yaş)

Bir gün gökten bir yıldız düşer… Küçük kız onun peşinden koşar… Belki de gözündeki yıldıza ulaşamaz; Ancak karşısına yıldız müzisyen bir karga, tavuklar için yıldız gibi parlayan bir mısır parçası, her nefeste yıldız gibi parlayan bir ateş böceği çıkıyor… Hepsiyle arkadaş oluyor… Sonunda, gerçek yıldızın kendi içinde olduğunu, sevginin, kardeşliğin ve dostluğun farkına varır.

Cengiz ÖzekYazıp yönettiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Buğra Can Ildırışık, Yunus Erman Çağlar, Kamer Karabektaş, Mana Alkoy, Özge Kırdı, Pınar Pamuk, Tevfik Şahin yer alır. Oyun, 19 Kasım 2023’te Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

HERKES BÜYÜCÜ OLACAK (3+ Yaş)

Ünlü sihirbaz Zubi’nin öğrencileri bir “usta” olmanın ve sihirli şapkasına kavuşmanın hayalini kurarlar. Zubi, sihirli şapkanın yeni sahibini belirlemek için bir yarış düzenler. İllüzyon gösterileriyle ilerleyen oyunda, hedefe birlikte ilerlemenin değeri anlatılıyor.

Kubilay TuncerYazıp yönettiği oyunda Aslı Şahin, Aybar Taştekin, Cihat Faruk Sevindik, Damla Cangül Yiğit, Zeliha Bahar Çebi yer alır. Oyun, 19 Kasım 2023’te Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

RÜYA(5+ Yaş)

Hayvanat bahçesini ziyaret eden Özgür, rüyalarında doğal yaşam alanlarından alınıp kafeslere kapatılan hayvan dostlarını görüyor. Artık harekete geçme zamanı gelmiştir ve Özgür onları kurtarmaya kararlıdır. Özge Midilli-Ertan Kılıçtarafından yazılmıştır Özge MidilliYönetmenliğini üstlendiği oyunda Alp Tuğhan Taş, Esen Koçer, Pınar Aygün, Direnç Dedeoğlu, Gülce Çakır, Mehtap Gündoğdu Akbulut, Nilay Bağ, Nilay Yazıcıoğlu yer alır. Oyun, 19 Kasım 2023’te Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Fındıkkıran (7+)

Minik Clara, yılbaşı hediyesi olarak aldığı Fındıkkıran oyuncağıyla arasında özel bir bağ kurar. Görünenin ardındaki güzelliklerin ortaya çıkacağı o gecede, başka dünyalarda, hayal ile gerçek arasında büyük bir macera başlar. 1800’lü yıllardan günümüze farklı versiyonlarıyla opera ve sinemada büyük ilgi gören bu halk masalı, şimdi Şehir Tiyatrosu’nda tüm görkemiyle sahneleniyor. ETA Hoffmannhikayesinden Dilşad Çelebitarafından uyarlanmıştır, Lerzan PamirYönetmenliğini üstlendiği oyunda Yüzyılın Gururu Kuyucak,  Ayşecan Tatari, Cihan Kurtaran, Davet Büyüksayar, Derya Keykubat, Dolunay Pircioğlu, Emel Bertan, Esra Ede, Emrah Derviş Soylu, Gürkan Başbuğ, Hakan Gümüş, Osman Kaba, Pelin Budak, Salih Şimşek, Sefa Turan, Selen Parıltı Sarıyar, Ümit Bülent Dinçer , Yılmaz Aydın yer alır. Oyun, 19 Kasım 2023’te Ümraniye Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

BİR GECE MASALI (5+ Yaş)

Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı oyunundan uyarlanan Bir Gece Masalı, dostluk kavramı üzerine bir konseydir. Oyunda, ailesinin istediği genç adamla değil, kendi istediği kişiyle arkadaşlık kurmak isteyen Sevimli Kız’ın, Güzel Oğlan, Güçlü Oğlan ve Selvi ile ormanda geçirdiği bir gecede yaşananlar anlatılıyor. Kız. William Shakespeare’in yazdığı ve Musa Arslanali’nin yönettiği oyunda Ayşe Nurseli Tırışkan Akpınar, Burhan Yeşilyurt, Çağlar Ozan Aksu, Güzin Alkan, Hüseyin Emre Şen, Mehmet Emre Ertunç, Oğuzhan Oğuz, Ömer Naci Boz, Seda Yılmaz, Serap Doğan yer alır. Oyun, 19 Kasım 2023’te Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

BEKÇİ VE POSTACI (3+ Yaş)

Postacı Piero ve Gece Bekçisi Marcello adlı çocuk kitabından uyarlanan eserde, bir bekçi ile bir postacı ev arkadaşıdır. Biri gece, diğeri gündüz çalıştığı için birbirlerini hiç görmüyorlar. Soğuk bir kış gününde ikisi de hastalanınca aynı anda evi paylaşmak zorunda kalırlar. Lodovica Cima, Gabriele Climatarafından yazılmıştır Ceylan ÖzçapkınTercüme eden, Derya YıldırımOyunlaştırılan ve yönetilen oyunda Melisa Demirhan, Besim Demirkıran, Cafer Alpsolay, Fatma İnan, Reyhan Karasu, Zeynep Ceren Gedikali yer alır. Oyun, 19 Kasım 2023 tarihinde Müze Gazhane Prof.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler